Próbáld ki! E-learning a menekültválságról!
Színvonalas, ingyenes e-learning anyag készült gimnazisták számára a Szíriából kiindult menekültválságról. Kipróbáltuk, nekünk bejött, sőt szerintünk a felnőtt korosztálynak is bőven tartalmaz újdonságokat.
45 percet klikkelgettünk, de nem kellett ennyi idő, hogy rájöjjünk: hiánypótló tananyagot hozott össze Mohay Borbála pedagógus és Kuslits Béla szociológus a Jezsuita Menekültszolgálat megbízásából. A pedagógiai innovációktól és diplomáciaelméleti modellektől sem mentes interaktív e-learning anyag ugyanis egészen közel viszi az embert a közel-keleti kavalkád és a menekültválság megértéséhez. Vegyük végig röviden, miről is szól az anyag!
Az elején egy videóban elénk vetítik a menekültválság képeit, miközben a narrátor (Süveges Gergő) arról beszél, hogy érthető egyesek félelme a Keleti Pályaudvarra érkezett menekültekkel szemben, ám vannak, akiki segítő szándékkal közelednek feléjük. Azután éles váltás: feladatsorokat kapunk a Közel-Kelet társadalmi, gazdasági és politikai berendezkedéséről. Ezek nagyrészt könnyen megoldható rutinfeladatok, de azért találkozhatunk fogósabb kérdésekkel is, például ami a közel-keleti országok korfájára vonatkozik. Látszik a feladatokon, hogy ezek nagyrészt a középiskolás tananyagra épülnek, de hát soha nem árt egy kis gondolatfrissítés.
Ha túljutottunk a feladatokon, mélyebb vizekre evezünk. Olyan politikaelméleti összefüggésekkel ismerkedhetünk meg, hogy mi alapján alakul ki egy országban vallási vagy katonai diktatúra, vagy éppen mit jelent a bukott állam fogalma. Ahogy haladunk előre, egyre világosabb kép bontakozik ki, miért így alakult a gyarmatosítás óta a Közel-Kelet sorsa. Lépésről lépésre megismerkedhetünk azzal, hogy a nagyhatalmak hogyan támogatták a régió diktátorait, és hogyan eszkalálódott a helyzet az Iszlám Állam Szíriában és Irakban való megjelenéséig.
Amit az elmúlt években a hírekből hallottunk, a tananyag igyekszik rendszerezetten bemutatni. Nemcsak tényeket sorakoztat fel, hanem olyan kérdéseket is feltesz, amelyeket magunktól nem fogalmaznánk meg. Így segít önálló álláspontot kialakítani.
A tananyag itt érhető el.